Dlaczego książki kryminalne są tak popularne?

Przynajmniej raz w roku wszyscy z nas słyszą o książce, która podbija wszystkie listy bestsellerów, a zanim zdążymy ją kupić, wiemy już kto zekranizuje wersję filmową. Często są to książki kryminalne, które uwielbia duża liczba osób. Obok romansów, kryminały są drugim gatunkiem książek, po jakie najchętniej sięgają Polacy. 

Na liście najpoczytniejszych autorów niezmiennie pojawia się Stephen King, J. K. Rowling czy Harlan Coben. To nazwiska już znane, które wyrobiły sobie markę. Ciągle pojawiają się nowi autorzy, nie tak dawno zadebiutowała przecież Paula Hawkins, której "Dziewczynę z pociągu" znamy już chyba wszyscy. Czy to znaczy, że lubimy się bać?

Każdy z nas zna Sherlocka Holmesa czy Herkulesa Poirot. To klasyka literatury i najbardziej znani detektywi na świecie. Razem z nimi prowadzimy śledztwo, rozwiązujemy zagadki, typujemy podejrzanych. Taka literatura uczy nas zwracania uwagi na szczegóły, analizowania postaci oraz zachowań. Już samo czytanie to gimnastyka dla naszego mózgu, a tutaj dodatkowo próbujemy dociekać jakie będzie zakończenie. Największą popularnością cieszą się książki z nagłymi zwrotami akcji, takich których zakończenia nie jesteśmy pewni. Niestety im więcej czytamy książek kryminalnych, tym więcej innych książek staje się dla nas przewidywalnych.

Książki kryminalne cieszą się popularnością z wielu względów. Jedni sięgają po nie, dla ciekawych postaci detektywów, drudzy by spróbować rozwiązać zagadkę zanim zrobią to bohaterowie. Kryminały dzięki fabule wciągają i nie tak szybko znudzą się czytelnikom.

Tags: